لایه نشانی دورانی
می 4, 2022
گلاوباکس باتری لیتیوم
می 5, 2022
وبلاگ

پلاسما کلینر

پلاسما-کلینر

تمیز کردن سطوح، با پلاسما (Plasma Cleaning) فرایندی است که در آن ناخالصی ها و آلودگی های سطح نمونه با استفاده از ایجاد پلاسمای پر انرژی از ذرات گازی شکل زدوده می شوند. از بین بردن آلاینده ها از سطح زیرلایه های مورد مطالعه، بدون اینکه روی خواص کلی ماده تاثیر بگذارد، از مزایای روش تمیز کردن سطح با استفاده از پلاسما می باشد. برای این منظور گازهایی مثل اکسیژن و یا آرگون استفاده می شوند. برای یونیزه کردن این گازها و ایجاد پلاسما معمولا از ولتاژ فرکانس بالایی(در رنج کیلو هرتز تا چند مگاهرتز) استفاده می شود. پلاسمای ایجاد شده برای تمیز کردن سطح نمونه، معمولا در محیط خلاء (فشاری در حدود ۱ میلی بار) شکل می گیرد. البته پلاسما در فشار اتمسفر نیز در برخی موارد به کار برده می شود. پلاسما با ولتاژ DC یا  RF تولید شود.

  • تمیز کردن نمونه ها با استفاده از پلاسما مزایای قابل توجهی نسبت به سایر روش های تمیز کردن سطح دارد:
  • برای بازه وسیعی از مواد قابل استفاده است از جمله فلزات، پلاستیک ها، شیشه، سرامیک،PDMS))
  • سازگار با محیط زیست است. این روش نیاز به حلال های شیمیایی خطرناک را از بین می برد و این امر موجب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها است؛ زیرا که نیازی به رفع خطرات زیست محیطی مانند سایر روش های پاک سازی نمی باشد.
  • حلال ها پس از فرایند پاک سازی از خود باقیمانده، بر جا می گذارند در حالی که پاک کننده پلاسما قادر به انجام فرایند پاک سازی بدون هیچ اثر باقی مانده ای است. این فرآیند آنتی اکسیدان ها، باقیمانده های کربن، روغن ها و انواع مختلف ترکیبات آلی را از بین می برد.
  • فرایند تمیز کردن سطح با استفاده از پلاسما بهترین راه حل برای رفع آلودگی میکروبی است. بسیاری از تجهیزات پزشکی و تولیدی به پلاسما بستگی دارد، زیرا بسیار مؤثرتر از عوامل تهاجمی و حلال های آلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *